Resekcja mankietowa żołądka - na czym polega?

 

Resekcja mankietowa żołądka polega na znaczącym zmniejszeniu objętości żołądka. W trakcie zabiegu częściowej resekcji żołądka usuwana jest część żołądka o objętości od kilkuset do ponad tysiąca mililitrów w zależności od pierwotnej wielkości narządu.

Pozostawiony żołądek ma objętość około 100-150 ml. Dzięki temu po operacji pacjent poczuje sytość już po zjedzeniu 100 -150 ml pokarmu. Nie mniejsze znaczenie ma również fakt, że w wyciętej części żołądka fizjologicznie produkowany jest hormon głodu - grelina.

Operacja mankietowa żołądka powoduje to, że dzięki zmniejszonej produkcji greliny, uczucie głodu jest dużo mniejsze i chęć sięgnięcia po kolejną porcję jedzenia jest zdecydowanie słabsza niż wcześniej.

Ścieżka zabiegowa

1 / 1

Konsultacja bariatryczna z chirurgiem

Jeżeli myślisz o chirurgicznym leczeniu otyłości, umów się na wizytę u naszego chirurga. Na pierwszej wizycie lekarz oceni stopień otyłości, zbierze wywiad dotyczący chorób towarzyszących oraz powikłań otyłości.

Otrzymasz informację dotyczącą możliwych metod leczenia oraz będziesz wstępnie zakwalifikowany do wybranej operacji. Otrzymasz również plan diagnostyki przygotowującej Cię do operacji.

Chcemy zebrać jak najwięcej informacji o Twoim zdrowiu, aby dalsze leczenie było możliwie bezpieczne i jak najbardziej spersonalizowane. Ustalamy termin diagnostyki oraz planowaną datę operacji.

Diagnostyka i przygotowanie

Oferujemy naszym pacjentom pełny pakiet diagnostyczny zawierający w sobie niezbędne badania oraz konsultacje specjalistyczne niezbędne do wykonania operacji. Typowy schemat diagnostyki:

  • konsultacja dietetyczna,
  • konsultacja psychologiczna
  • konsultacja kardiologiczna (z badaniem echokardiograficznym)
  • konsultacja pulmonologiczna (z badaniem spirometrycznym)
  • konsultacja endokrynologiczna
  • konsultacja gastroenterologa z badaniem gastroskopowym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym
  • USG jamy brzusznej
  • RTG klatki piersiowej
  • kompletny panel badań biochemicznych krwi

Całość diagnostyki koordynuje doświadczony specjalista chorób wewnętrznych wraz z Twoim chirurgiem prowadzącym.

Już na etapie diagnostyki do operacji rozpoczynamy leczenie. Dietetyk ustala plan żywieniowy, pozwalający przygotować się do dużej zmiany po operacji oraz uzyskać wstępną utratę masy ciała wraz ze zmniejszeniem poziomu stłuszczenia wątroby. Przeprowadza również edukację żywieniową obejmującą zasady prawidłowego odżywiania przed i po operacji. W tym samy czasie konsultujący Cię psycholog wyposaży Cię w psychologiczne narzędzia pozwalające poradzić sobie z czekającą Cię transformacją.

Okres przedoperacyjny (ok. 30 dni)

Realizujesz plan żywieniowy. Lekarz prowadzący, dietetyk i psycholog są z Tobą w stałym kontakcie, służąc Ci wsparciem i radą.

Hospitalizacja i operacja

Po okresie kilku tygodni od zakończonej diagnostyki zostaniesz przyjęty do Oddziału Chirurgicznego. Standardowo pobyt w naszym szpitalu trwa 4 dni:

  • Dzień 1. Przyjęcie do szpitala, sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Wykonanie najświeższych badań biochemicznych. Omówienie i podpisanie zgody na operację z chirurgiem. Konsultacja anestezjologa.
  • Dzień 2. Operacja, w zależności od planu operacyjnego odbywa się w godzinach od 8:30 do 15:00. Po operacji pacjent przebywa resztę dnia oraz noc na sali pooperacyjnej pod wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Już w dniu operacji zaczniesz popijać niewielkie ilości wody.
  • Dzień 3. Początek rekonwalescencji. Na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Kolejna konsultacja dietetyczna w trakcie której otrzymasz zalecenia dotyczące okresu pooperacyjnego (4 -6 tygodni).
  • Dzień 4. Ponownie na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Włączenie diety doustnej. Wypis.

Follow-up

Po zakończonym leczeniu chirurgicznym pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi pacjentami za pośrednictwem telefonu lub poczty e-mail. Dodatkowo spotkamy się na wizytach kontrolnych:

  • Pierwsza wizyta po miesiącu od operacji: ocena rekonwalescencji, wstępna ocena utraty masy ciała. Przegląd kontrolnych badań laboratoryjnych m.in. ocena poziomu witamin, morfologii krwi i innych badań biochemicznych.
  • Również po miesiącu (najczęściej łącznie z konsultacją chirurga) odbywa się kontrolna konsultacja dietetyczna.
  • W pierwszym roku będziemy spotykać się co ok. 3 miesiące. W trakcie wizyt kontrolnych będziemy monitorować Twój stan zdrowia oraz zadbamy o to, by Twój powrót do zdrowia był bezpieczny.
Twoje kroki

Rękawowa resekcja żołądka Wrocław - Baria3

Rękawowa resekcja żołądka - zalety

  • 1

    Redukcja nadmiernej masy ciała o 70-80%

    Rękawowa resekcja żołądka prowadzi do tego, że w ciągu pierwszych 6 -12 miesięcy od operacji Twoja masa ciała ulegnie znacznej redukcji.
  • 2

    Szybsze uczucie sytości.

    Rękawowa resekcja żołądka pozwala na uczucie sytości po zjedzeniu porcji kilkukrotnie mniejszej niż przed operacją. Dzięki małemu żołądkowi, będziesz najadać się posiłkiem wielkości małego talerzyka.
  • 3

    Brak napadów „wilczego” głodu.

    Rękawowa resekcja żołądka pomaga w zmniejszeniu poziomu hormonu głodu – greliny, uczucie sytości będzie utrzymywało się dłużej, a uczucie głodu nie będzie pojawiało się z taką siłą jak wcześniej.

Rękawowa resekcja żołądka - dla kogo?

Wymagania do operacji

Rękawowa resekcja żołądka - wskazania do operacji

Operacja ze względu na bardzo dobry efekt działania jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją na świecie. Można więc śmiało powiedzieć, że jest obecnie podstawowym orężem chirurga w walce z otyłością.

Ze względu na głównie restrykcyjny charakter operacji (zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu) jest szczególnie polecana młodym kobietom, które w przyszłości planują zajść w ciążę. Ryzyko narażenia płodu i matki na niedobory mikro i makro elementów w okresie ciąży jest mniejsze niż po operacjach wyłączających typu bypass żołądkowy.

Jest stosunkowo prosta technicznie. Sprawny zespół chirurgiczny jest w stanie wykonać operację w czasie znacznie krótszym niż godzina, w związku z tym operacja jest szczególnie dobrą opcją dla pacjentów, u których każde skrócenie czasu operacji jest na wagę złota – pacjenci starsi, obciążeni dużą ilością chorób towarzyszących.

Ze względu na fakt, że w trakcie operacji chirurg porusza się głównie w nadbrzuszu (górnej części jamy brzusznej) operacja jest również polecana pacjentom bardzo otyłym, z BMI powyżej 50, ponieważ nie naraża to delikatnego jelita cienkiego na uraz śródoperacyjny.

Również u pacjentów z dużą ilością zrostów pooperacyjnych w dolnych partiach jamy brzusznej korzystny jest fakt, że operacja jest przeprowadzana jedynie w górnej części jamy brzusznej.

U pacjentów z chorobami zapalnymi jelit również preferowaną operacją jest ta ograniczająca się do samego żołądka.

Rękawowa resekcja żołądka - przeciwwskazania do operacji

Najważniejszym medycznym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji rękawowej resekcji żołądka jest zdiagnozowany przed operacją refluks żołądkowo-jelitowy, przez pacjentów często odczuwalny jako zgaga. Operacja „zmniejszenia żołądka” może niestety nasilać ten problem.

Czasowym przeciwwskazaniem do wykonania każdej operacji bariatrycznej jest aktywna choroba alkoholowa, uzależnienie od narkotyków oraz choroba psychiczna poza okresem remisji.

Ciąża jest również okresem, w trakcie którego bardziej martwimy się o prawidłowy rozwój płodu, niż o rosnącą masę ciała.

W naszym rozumieniu problemu leczenia otyłości do operacji nie są gotowi również Ci pacjenci, którzy ignorują zalecenia dietetyka i psychologa, uważając je za nieistotne.

Zacznij swoją drogę

Będziemy cię wspierać od startu aż po metę,zrób ten pierwszy krok.

Historia pacjenta

opinia pacjenta

Jestem po operacji resekcji ŻOŁĄDKA

Zastanawialiście się kiedyś gdzie zaczyna, a gdzie kończy się kobiecość? Kiedy zaczęłam rozważać możliwość chirurgicznego leczenia otyłości, wskazówka na wadze docierała do nieomal 130 kg. Zaczęłam mieć poczucie, że pomimo akceptacji własnych niedoskonałości moja masa ciała zaczyna być przeszkodą – w aktywnym życiu, w założeniu rodziny, w postrzeganiu siebie. Nie, nie siedziałam całymi dniami przed telewizorem z paczką chipsów. Podejmowałam setki prób. Samodzielnie, z dietetykami, diabetologami, z trenerami personalnymi. Naprzemiennie chudłam i tyłam. Ogrom pracy i mizerne jej efekty doprowadził do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, ponieważ bardzo zależało mi na tym, aby odzyskać posiadaną niegdyś sprawność i zdrowie. Z pomocą przyszedł mi wtedy Zespół Fantastycznych Specjalistów.

Z końcem czerwca 2019 roku przeszłam operację rękawowej resekcji żołądka. Nigdy nie wierzcie w to, że operacje bariatryczne są drogą na skróty. Nie są. Tak naprawdę wymagają od pacjenta żelaznej dyscypliny. Współpracy z Lekarzami, Dietetykiem, Psychologiem. Proces odchudzania to nie jest magia skalpela, jak zwykło się pisać na internetowych forach. To nauka życia od nowa – żywienia, ruchu, dbałości o ciało, pracy nad sobą. To nieustający trening względem własnych słabości, ale też ogromna radość z postępów, które się osiąga.

Dzisiaj ważę o 43 kg mniej. Przede mną ostatnia prosta i świadomość, że mój cel jest jeszcze bardziej niż kiedyś – na wyciągnięcie ręki.

Po 9 miesiącach nie doskwiera mi już żadna z towarzyszących chorób, które dodatkowo były wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu resekcji. Mam idealne ciśnienie, poziom cukru, cholesterolu i insuliny. Nie cierpię na bóle kręgosłupa i kolan, ustąpiły zaburzenia hormonalne i PCOS.

Gdyby ktoś zapytał mnie dzisiaj czy podjęłabym decyzję o operacji raz jeszcze – bez wahania odpowiedziałabym, że tak! W całym procesie leczenia otyłości liczy się droga a nie cel. Moja, przy wsparciu Zespołu Baria3 upływa mi w poczuciu wsparcia i bezpieczeństwa…

Rękawowa resekcja żołądka - cena i oferta

Cennik

Cennik rękawowej resekcji żołądka - zapraszamy do zapoznania. W razie pytań nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

Bierzemy odpowiedzialność za naszych pacjentów: w okresie pooperacyjnym, w razie konieczności ponownego przyjęcia pacjenta do szpitala, w tym również konieczności leczenia operacyjnego nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata.

  • Konsultacja przedoperacyjna

    cena: 300 zł
    kwalifikacja do zabiegu operacji rękawowej resekcji żołądka
  • Diagnostyka

    cena: 3 950 zł
    pogłębiona diagnostyka przygotowująca do operacji, w tym konsultacja dietetyka i psychologa
  • Operacja rękawowa resekcja żołądka

    cena: 22 900 zł
    z pobytem szpitalnym
  • Pakiet: diagnostyka + operacja rękawowej resekcji żołądka

    26 150 zł
    kompleksowe badania, opieka dietetyka, psychologa i chirurga, operacja z pobytem szpitalnym

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

  • poniżej 18,5
    niedowaga
  • 18,5 - 24,9
    prawidłowa masa ciała
  • 25 - 29,9
    nadwaga
  • 30 - 34,9
    otyłość I stopnia
  • 35 - 39,9
    otyłość II stopnia
  • 40 powyżej
    otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt